Technologia sekwencjonowania nowej generacji
Przygotowanie próbek
Wyposażenie laboratorium
Technologia sekwencjonowania nowej generacji
Przygotowanie próbek
Wyposażenie laboratorium

Sekwencjonowanie Nowej Generacji (NGS)

Sekwencjonowanie nowej generacji obejmuje wszystkie innowacyjne technologie sekwencjonowania o dużej przepustowości w jednym cyklu eksperymentu. Technologie NGS opierają się na równoległym sekwencjonowaniu fragmentów materiału genetycznego. Wobec tego pozwalają na sekwencjonowanie DNA i RNA znacznie szybciej i taniej (kilka rzędów wielkości) niż wcześniej stosowane metody Sanger.

Etapy NGS:

  • 1
    Hybrydyzacja
    ekstrakcja i oczyszczenie RNA
  • 2
    Przygotowanie bibliotek
    wzbogacanie, systeza cDNA, ligacja adapterów
  • 3
    Sekwencjonowanie
    sekwencjonowanie bibliotek przy użyciu sekwenatora NGS
  • 4
    Analiza uzyskanych danych
    trimowanie, filtrowanie i mapowanie odczytów, przygotowanie dodatkowych analiz

Technologie sekwencjonowania

Sekwencjonowanie przez syntezę (SBS)

Wykorzystujemy technologię SBS z odwracalną terminacją (Illumina), która obecnie jest najbardziej wydajną i najczęściej stosowaną technologią (ponad 90% danych z sekwencjonowania). Przeprowadzamy tzw. sekwencjonowanie 2-kanałowe SBS, dzięki któremu czas procedury oraz jej koszty są zredukowane zapewniając jednocześnie wyższą jakość i dokładność w stosunku do sekwencjonowania jednokanałowego. 

Przygotowanie próbek do sekwencjonowania NGS

Materiałem wyjściowym do procedury może być jedynie totalny RNA lub genomowy DNA spełniający parametry dla danej usługi dotyczące: objętości próbki, koncentracji, ilości materiału, czystości i jakości. Poniżej przedstawiamy niezbędne wymagania dla próbek biologicznych i sposób ich przygotowania do sekwencjonowania w Genomika Polska.

Wymagania dla prób do sekwencjonowania

Sekwencjonowanie RNA
Total RNA-Seq
mRNA-Seq
PROTOKÓŁ
Illumina Stranded Total RNA Prep, Ligation with Ribo-Zero Plus
Truseq Stranded mRNA
MATERIAŁ BIOLOGICZNY
totalny RNA
totalny RNA
OBJĘTOŚĆ [μL]
≥25
≥50
ILOŚĆ [ng]
≥100
≥100
KONCENTRACJA [ng/μL]
≥50
≥25
JAKOŚĆ - STOSUNEK A260/A230
1,8 - 2,2
1,8 - 2,2
JAKOŚĆ - STOSUNEK A260/A280
1,8 - 2,0
1,8 - 2,0
MINIMALNY RIN*
7
7
*opcjonalne, jeśli jest możliwość zmierzenia, wartości podane dla RNA ssaków, w przypadku innych organizmów prosimy o kontakt.
Sekwencjonowanie DNA
WES
WGS
PROTOKÓŁ
DNA Prep with Enrichment
Illumina DNA PCR-Free Library Prep, Tagmentation
MATERIAŁ BIOLOGICZNY
genomowy DNA
genomowy DNA
OBJĘTOŚĆ [μL]
≥35
≥30
ILOŚĆ [ng]
≥100
≥300
KONCENTRACJA [ng/μL]
≥25
≥30
JAKOŚĆ - STOSUNEK A260/A230
1,8 - 2,2
1,8 - 2,2
JAKOŚĆ - STOSUNEK A260/A280
1,8 - 2,0
1,8 - 2,0

*Opcjonalne, jeśli jest możliwość zmierzenia, wartości podane dla RNA ssaków, w przypadku innych organizmów prosimy o kontakt.

Wymagania:
  • Materiał stanowić może jedynie totalny RNA lub genomowy DNA spełniający określone parametry dla danej usługi dotyczące: objętości próbki, koncentracji, ilości materiału, czystości i jakości.
  • RNA i DNA powinien zostać zawieszony w wysokiej jakości wodzie wolnej od nukleaz o pH w granicach 7,0–8,5 lub buforze elucyjnym wolnym od nukleaz z zawartością 10 mM Tris-Hcl o pH 7,5–8,5 bez EDTA.
  • Próbki należy wysłać w probówkach 1,5 mL typu eppendorf lub 0,2 mL probówkach do PCR w paskach (stripy), odpowiednio unieruchomionych – np. w pudełku lub na statywie, celem uniknięcia popękania probówek podczas transportu. Genomowy DNA należy przesłać w probówkach typu DNA LoBind o zmniejszonym przyleganiu próbki do powierzchni. RNA należy przesłać w probówkach wolnych od RNaz.
  • Każda próbka musi zostać dokładnie zamknięta, a brzegi wieczka należy owinąć parafilmem.
  • Próbki muszą zostać na wieczku trwale oznaczone czteroznakowym ID odpowiadającym ID zawartemu w dołączonym arkuszu “sample_sheet”. Dodatkowo ID należy umieścić także na bokach probówek. W przypadku probówek do PCR w paskach (stripy) zamykanych jednym połączonym wieczkiem koniecznie jest opisanie probówek z boku.
  • Próbki muszą zostać umieszczone w statywie lub pudełku dokładnie w tej samej kolejności, jaka widnieje w arkuszu “sample_sheet”
  • Przed wysyłką próbek zalecamy ich głębokie zamrożenie.
  • Próbki muszą być wysłane w styropianowym pudle wypełnionym suchym lodem. Ilość suchego lodu musi wystarczyć, aby próbki nie uległy rozmrożeniu przed dostarczeniem ich do laboratorium. Za warunki transportu odpowiada klient.
  • Do przesyłki należy dołączyć wydrukowany arkusz “sample_sheet” zawierający wszystkie wymagane informacje, wraz z numerem zamówienia. Pudełko należy z wierzchu również opisać numerem zamówienia.

Sekwencjonowanie SBS (Illumina)

Najbardziej popularnymi i niezawodnymi systemami NGS są sekwenatory Illumina działające w oparciu o technologię sekwencjonowania przez syntezę (SBS). Technologia SBS polega na zastosowania odwracalnego terminatora wbudowanego w nukleotydy umożliwiającego jego detekcję. Aparaty reprezentują w pełni automatyczny i zintegrowany system do sekwencjonowania, zawierający m.in. zestawy do przygotowania bibliotek, automatyczną analizę danych.

NovaSeq 6000 Sequencing System

NovaSeq-6000-Illumina

Opis

Urządzenie NovaSeq 6000 jest najmocniejszym, skalowanym i elastycznym urządzeniem firmy Illumina. Sprzęt został stworzony do zastosowań wymagających analizy dużej ilości danych. Jest kompatybilny z zestawami do przygotowania bibliotek Illumina i zapewnia wyjątkową jakość danych. System do sekwencjonowania NGS NovaSeq 6000 firmy Illumina wykorzystuje niezawodną technologię sekwencjonowania przez syntezę (sequencing by synthesis – SBS) oraz technologię uporządkowanego wzoru flow cell. Umożliwia analizę jednej lub dwóch flow cell jednocześnie i wybór pomiędzy czterema rodzajami flow cell.

Specyfikacja
4800-6000 GB
zakres wyjściowy
32-40 mld
odczytów na przebieg
2x250 bp
maks. długość odczytu

Sekwenator NGS MiSeq:

MiSeq Illumina

Opis

System MiSeq zapewnia optymalną moc i pewność sekwencjonowania nowej generacji (NGS) w sekwencerze stacjonarnym o niewielkich gabarytach. Wysoka dokładność odczytów oraz niska cena czynią aparat idealnym narzędziem do szybkiej analizy genetycznej.

MiSeq stworzony został z myślą o:
  • sekwencjonowaniu celowanym,
  • metagenomice,
  • sekwencjonowaniu małych genomów,
  • celowanej ekspresji genów,
  • sekwencjonowaniu amplikonów czy analizie HLA.
  • rearanżacji chromosomalnej

Podobnie jak w przypadku Serii NovaSeq aparat MiSeq wykorzystuje sprawdzoną technologię sekwencjonowania SBS. Aparat umożliwia uzyskanie wyników w ciągu kilku godzin.

Specyfikacja
540 Mb - 15 GB
zakres wyjściowy
1-25 mln
odczytów na przebieg/cykl pracy
2x300 bp
maks. długość odczytu
Technologia sekwencjonowania nowej generacji
Przygotowanie próbek
Wyposażenie laboratorium
Technologia sekwencjonowania nowej generacji
Przygotowanie próbek
Wyposażenie laboratorium